- Home
- All Products
- Mobile Phones
- ZTE nubia Neo 5 Pro
ZTE nubia Neo 5 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 03 |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Pressure sensitive zones (550Hz touch-sensing) RGB light (on the back) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels*, 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| - | * Display resolution is not officially revealed |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 16 MP Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
BATTERY
| Type | 6000 mAh |
| Charging |
80W wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Gray |
TESTS
ZTE nubia Neo 5 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
ZTE nubia Neo 5 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from about AED. 900. The Retail Price of ZTE Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of ZTE nubia Neo 5 Pro 5G in UAE is expected to Starts from about AED. 900.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




