- Home
- All Products
- Mobile Phones
- ZTE nubia Neo 5
ZTE nubia Neo 5
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - version 1 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - version 2 |
| 4G bands |
1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 - version 1 1, 2, 5, 7, 26, 28, 40, 66, 78 - version 2 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 SA/NSA - version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 SA/NSA - version 2 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 03 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Pressure sensitive zones (550Hz touch-sensing) RGB light (on the back) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 113.9 cm2 |
| Resolution | 900 x 1940 pixels, 19.5:9 ratio (~314 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T9300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 16 MP Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 6050 mAh |
| Charging |
45W wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Black, White, Yellow |
TESTS
ZTE nubia Neo 5 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
ZTE nubia Neo 5 Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from about AED. 700. The Retail Price of ZTE Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of ZTE nubia Neo 5 in UAE is expected to Starts from about AED. 700.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




