- Home
- All Products
- SmartWatch
- Xiaomi Watch S4 Sport
Xiaomi Watch S4 Sport
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH
| Announced | 2024, July 19 |
| Status | Available. Released 2024, July 19 |
BODY
| Dimensions | 46.9 x 46.9 x 12.6 mm (1.85 x 1.85 x 0.50 in) |
| Weight | 49 g (1.73 oz) |
| Build | Sapphire crystal front, titanium alloy case, sapphire crystal back |
| SIM | eSIM |
| - |
Waterproof (5ATM) 40m swimproof/diving (EN13319) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 2200 nits (peak) |
| Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
PLATFORM
| OS | HyperOS |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 32GB |
CAMERA
| Main Camera | No |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (NFC car key support) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | No |
FEATURES
| Sensors |
Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 Depth gauge NFC car key support: Xiaomi SU7 and Lotus cars |
BATTERY
| Type | Li-Po 586 mAh, non-removable |
MISC
| Colors | Titanium |
| Models | M2312W1 |
| Price | About 250 EUR |
TESTS
Xiaomi Watch S4 Sport Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Watch S4 Sport Price in UAE is to Starts from AED. 999. The Retail Price of Xiaomi Watch with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Watch S4 Sport in UAE is to Starts from AED. 999.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




