- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi Redmi R70m
Xiaomi Redmi R70m
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 15 |
BODY
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP |
| Features |
Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP Features HDR Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, compass |
| - | Virtual proximity sensing |
BATTERY
| Type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired, PD 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
| Price | About 220 EUR |
TESTS
PROS
- Affordable Xiaomi Redmi 15 price in UAE at ~210 EUR
- Massive 7000 mAh battery for extended use
- Smooth 144Hz IPS LCD display for immersive visuals
- 5G connectivity for fast internet in Dubai and Sharjah
- Eco-friendly design with IP64 dust and water resistance
CONS
- No microSD card slot for expandable storage
- IPS LCD instead of AMOLED for deeper blacks
- Limited 8 MP selfie camera resolution
- NFC availability varies by region
- Unspecified secondary camera details
Xiaomi Redmi R70m Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Redmi R70m Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 900. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Redmi R70m in UAE is to Starts from AED. 900.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




