- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi Redmi 15a
Xiaomi Redmi 15a
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | Dust and splash resistant |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 810 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 32 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm Features HDR Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| - | Virtual proximity sensing |
BATTERY
| Type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Price | About 100 EUR |
TESTS
PROS
- Affordable Xiaomi Redmi 15 price in UAE at ~210 EUR
- Massive 7000 mAh battery for extended use
- Smooth 144Hz IPS LCD display for immersive visuals
- 5G connectivity for fast internet in Dubai and Sharjah
- Eco-friendly design with IP64 dust and water resistance
CONS
- No microSD card slot for expandable storage
- IPS LCD instead of AMOLED for deeper blacks
- Limited 8 MP selfie camera resolution
- NFC availability varies by region
- Unspecified secondary camera details
Xiaomi Redmi 15a Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Redmi 15a Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 400. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Redmi 15a in UAE is to Starts from AED. 400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




