- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi Poco M8
Xiaomi Poco M8
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, January 08 |
BODY
| Dimensions | 165 x 75.4 x 7.4 mm (6.50 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF 2 MP |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video Yes |
| Selfie Camera |
Single 20 MP, f/2.2, (wide) Features HDR, panorama Video 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| - | Virtual proximity sensing |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 5520 mAh |
| Charging |
45W wired 18W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Green, Silver |
| Models | 25118PC98G |
TESTS
Xiaomi Poco M8 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Poco M8 Price in UAE is expected to Starts from AED. 600. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Poco M8 in UAE is to Starts from AED. 600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




