- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi Poco M8 Pro
Xiaomi Poco M8 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, January 08 |
BODY
| Dimensions | 163.3 x 78.3 x 8.2 mm (6.43 x 3.08 x 0.32 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), fiber-reinforced plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3200 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PLATFORM
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.6, 24mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video Yes |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.0", 0.7µm Features HDR, panorama Video 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
100W wired, 100% in 40 min 22.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Green, Silver |
| Models | 2510EPC8BG |
TESTS
Xiaomi Poco M8 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Poco M8 Pro Price in UAE is expected to Starts from AED. 1200. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Poco M8 Pro in UAE is to Starts from AED. 1200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




