- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi Poco C85x
Xiaomi Poco C85x
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 10 |
BODY
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | Dust and splash resistant |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 810 nits (HBM) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 32 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm Features HDR Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| - | Virtual proximity sensing |
BATTERY
| Type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Mystic Purple, Spring Green, Power Black |
TESTS
Xiaomi Poco C85x Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi Poco C85x Price in UAE is expected to Starts from AED. 420. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi Poco C85x in UAE is to Starts from AED. 420.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




