- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi 17T Pro
Xiaomi 17T Pro




Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Rumored |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) 6M13 aluminium alloy, 330 N/mm frame rigidity, 321 N/mm device rigidity |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Features |
Features Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama Video 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm Features HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon sound |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
100W wired, PD3.0, QC4 50W wireless |
MISC
| Colors | Black, Dark Purple, Dark Blue |
| Price | About 1000 EUR |
TESTS
PROS
- Stunning 6.3" AMOLED display with Dolby Vision.
- 7000mAh battery with 100W fast charging.
- Leica triple-camera system with 8K video.
- Premium IP68/IP69 dust & water resistance.
- Powerful Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor.
CONS
- No 3.5mm headphone jack.
- No expandable storage option.
- Premium features may increase price in UAE.
- Slightly heavier due to large battery.
- No built-in FM radio.
Xiaomi 17T Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi 17T Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 4200. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi 17T Pro in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from AED. 4200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




