- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Xiaomi 17T
Xiaomi 17T


Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Rumored |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Features |
Features Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm Features HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0 |
MISC
| Colors | Blue, Black, Purple |
| Price | About 750 EUR |
TESTS
PROS
- Stunning 6.3" AMOLED display with Dolby Vision.
- 7000mAh battery with 100W fast charging.
- Leica triple-camera system with 8K video.
- Premium IP68/IP69 dust & water resistance.
- Powerful Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor.
CONS
- No 3.5mm headphone jack.
- No expandable storage option.
- Premium features may increase price in UAE.
- Slightly heavier due to large battery.
- No built-in FM radio.
Xiaomi 17T Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Xiaomi 17T Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 3200. The Retail Price of Xiaomi Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Xiaomi 17T in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from AED. 3200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




