- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo Y21 5G
Vivo Y21 5G
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 26 |
BODY
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| - | eMMC 5.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video Yes |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
15W wired Reverse wired |
MISC
| Colors | Sunrise Gold, Midnight Blue |
| Price | About 140 EUR |
TESTS
Vivo Y21 5G Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo Y21 5G Price in UAE is to Starts from AED. 700. The Retail Price of Vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo Y21 5G in UAE is to Starts from AED. 700.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




