- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo X300s
Vivo X300s
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 30 |
BODY
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8 mm (6.38 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Protection | Reinforced Glass |
| - | Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
| Features |
Features Color spectrum sensor, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import Video 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, 4K@120fps HDR |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF Features HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7100 mAh |
| Charging |
90W wired 40W wireless Reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
| Models | V2548A |
| Price | About 630 EUR |
TESTS
Vivo X300s Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo X300s Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 2600. The Retail Price of Vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo X300s in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from AED. 2600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




