- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo X300 Ultra
Vivo X300 Ultra
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 30 |
BODY
| Dimensions | 163 x 76.8 x 8.2 mm or 8.5 mm |
| Weight | 232 g or 237 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China |
| - | IP69/IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Protection | Armor glass, Mohs level 4 |
| - | Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 200 MP, f/1.9, 35mm (wide), 1/1.12", 0.7µm, PDAF, gimbal OIS 200 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, macro 3.4:1 50 MP, f/2.0, 14mm, 116˚ (ultrawide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, OIS, Zeiss optics 400mm, 4.7x optical zoom, OIS, Zeiss optics |
| Features |
Features Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import Video 8K@30fps, 4K@24/30/60/120fps (10-bit Log, Dolby Vision HDR), 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF Features HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| - | Emergency SOS via satellite (calls, messages) - 16GB + 1TB model only |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6600 mAh or 7000 mAh |
| Charging |
100W wired, PD, PPS, QC, UFCS 40W wireless Reverse wired Reverse wireless |
MISC
| Colors | Black, Silver, Green |
| Models | V2547A, V2547DA, V2536A, V2562 |
| Price | About 880 EUR |
TESTS
Vivo X300 Ultra Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo X300 Ultra Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 3300. The Retail Price of Vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo X300 Ultra in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from AED. 3300.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




