- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo V70 Elite
Vivo V70 Elite
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, February 19 |
BODY
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm or 7.6 mm |
| Weight | 187 g or 194 g (6.60 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Protection | Schott Xensation Core |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide) |
| Features |
Features Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR, color spectrum sensor Video 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, LUT |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF Features Zeiss optics, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, compass, proximity |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Passion Red, Sand Beige, Authentic Black |
| Models | V2548 |
TESTS
PROS
- Blazing-fast 5G connectivity for seamless browsing in UAE.
- Stunning AMOLED display with 120Hz for vibrant visuals.
- Long-lasting 6500mAh battery with 90W fast charging.
- Zeiss-enhanced cameras for professional-grade photography.
- IP68/IP69 rating ensures durability in harsh conditions.
CONS
- No 3.5mm headphone jack, limiting wired audio options.
- UFS 2.2 storage is slower than UFS 3.1 alternatives.
- NFC availability may vary by region in the Middle East.
- No microSD slot for expandable storage.
- Reverse wired charging speed not specified.
Vivo V70 Elite Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo V70 Elite Price in UAE is expected to Starts from AED. 2000. The Retail Price of Vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo V70 Elite in UAE is to Starts from AED. 2000.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




