- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo T5 Pro
Vivo T5 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 15 |
BODY
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 144Hz, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, Origin OS 6.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.1, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 9020 mAh |
| Charging |
90W wired, 50% in 37 min Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Cosmic Black, Glacier Blue |
| Price | About 270 EUR |
TESTS
Offers
-
Buy Realme GT Neo 3 form AMAZON UAE
View Offer
Vivo T5 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo T5 Pro Price in UAE is expected to Starts from AED. 1170. The Retail Price of vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo T5 Pro in UAE is to Starts from AED. 1170.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




