- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo iQOO Z11x
Vivo iQOO Z11x
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1250 nits (HBM) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.1, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Charging |
44W wired, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
MISC
| Colors | Prismatic Green, Titan Black |
| Models | I2507 |
TESTS
Offers
-
Buy Realme GT Neo 3 form AMAZON UAE
View Offer
Vivo iQOO Z11x Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo iQOO Z11x Price in UAE is expected to Starts from AED. 749. The Retail Price of vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo iQOO Z11x in UAE is to Starts from AED. 749.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




