- Home
- All Products
- Mobile Phones
- vivo iQOO Z11 Turbo
vivo iQOO Z11 Turbo
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR |
| Size | 6.59 inches, 104.8 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~466 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 200 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.5, (wide) Video Yes |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7600 mAh |
| Charging |
120W wired Reverse wired |
MISC
| Colors | White, Black, Blue, Pink |
| Models | V2536A |
| Price | About 250 EUR |
TESTS
Offers
-
Buy Realme GT Neo 3 form AMAZON UAE
View Offer
vivo iQOO Z11 Turbo Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
vivo iQOO Z11 Turbo Price in UAE is expected to Starts from AED. 1500. The Retail Price of vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of vivo iQOO Z11 Turbo in UAE is to Starts from AED. 1500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




