- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Vivo iQOO Z11
Vivo iQOO Z11
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, May 05 |
BODY
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Kryo Prime + 3x2.4 GHz Kryo Gold + 4x1.8 GHz Kryo Silver) |
| GPU | Adreno 810 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 9020 mAh |
| Charging |
90W wired, 50% in 37 min 7.5W reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Cosmic Black, Glacier Blue |
| Price | About 370 EUR |
TESTS
Offers
-
Buy Realme GT Neo 3 form AMAZON UAE
View Offer
Vivo iQOO Z11 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Vivo iQOO Z11 Price in UAE is expected to Starts from AED. 1500. The Retail Price of vivo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Vivo iQOO Z11 in UAE is to Starts from AED. 1500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




