- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Tecno Pop X
Tecno Pop X
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 20 |
BODY
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, (wide), AF |
| Features |
Features LED flash Video Yes |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video Yes |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
BATTERY
| Type | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
MISC
| Colors | Midnight Blue, Ripple Green |
| Price | About 150 EUR |
TESTS
| Performance |
AnTuTu: 804875 (v10), 944781 (v11) GeekBench: 3134 (v6) 3DMark: 1050 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1302 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.4 LUFS (Very good) |
| Battery (new) | Active use score 16:00h |
Tecno Pop X Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Tecno Pop X Price in UAE is to Starts from AED. 500. The Retail Price of Tecno Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Tecno Pop X in UAE is to Starts from AED. 500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




