- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Samsung Galaxy M17e
Samsung Galaxy M17e
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
DISPLAY
| Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash Video 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
MISC
| Colors | Blitz Blue, Vibe Violet |
| Models | SM-A076B, SM-A076B/DS |
| SAR | 1.12 W/kg (head) |
| SAR EU | 1.23 W/kg (head) 1.29 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
TESTS
Samsung Galaxy M17e Price in UAE, Dubai, Sharjah
Samsung Galaxy M17e Price in UAE is to Starts from AED. 500. The Retail Price of Samsung Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Samsung Galaxy M17e in UAE is to Starts from AED. 500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




