- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Samsung Galaxy A27
Samsung Galaxy A27
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 162.3 x 78.6 x 7.9 mm (6.39 x 3.09 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| SIM |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features |
Features LED flash, panorama, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera |
Single 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| - | Virtual proximity sensing |
BATTERY
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired |
MISC
| Colors | Black; other colors |
| Models | SM-A276E, SM-A276E/DS, SM-A276E/DSN, SM-A276B, SM-A276B/DS, SM-A276B/DSN, SM-A276U, SM-A276U1, SM-A276W |
TESTS
Samsung Galaxy A27 Price in UAE, Dubai, Sharjah
Samsung Galaxy A27 Price in UAE is to Starts from AED. 1200. The Retail Price of Samsung Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Samsung Galaxy A27 in UAE is to Starts from AED. 1200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




