- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme Note 80
Realme Note 80
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 10 |
BODY
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.9 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP54 dust protected and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
PLATFORM
| OS | Android 15, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| - | eMMC 5.1 |
CAMERA
| Main Camera | Single 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features |
Features LED flash, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Features Panorama Video 720p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 6300 mAh, non-removable |
| Charging |
15W wired, PD, QC 6W reverse wired |
MISC
| Colors | Glacier Blue, Storm Black |
| Price | About 100 EUR |
TESTS
PROS
- Massive 6000mAh battery lasts up to two days
- 50MP dual rear camera captures sharp images
- IP54 rating adds protection against dust and splashes
- Large 6.74" 90Hz display for smooth viewing
- Affordable price with solid build quality
CONS
- No 5G connectivity for future-proofing
- LCD screen instead of AMOLED
- Only 15W charging may feel slow for heavy users
- Basic 5MP selfie camera
- No NFC or wireless charging
Realme Note 80 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme Note 80 Price in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 400. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme Note 80 in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




