- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme Narzo 90X
Realme Narzo 90X
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 166.1 x 77.9 x 8.4 mm (6.54 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | Water resistant |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 144Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
CAMERA
| Main Camera | Single 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.96", PDAF |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30/120fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm Features Panorama Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Unspecified |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
60W wired Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Blue |
TESTS
PROS
- Long-lasting 6300mAh battery ideal for full-day use
- 90Hz refresh rate offers smoother viewing experience
- Side-mounted fingerprint sensor for quick unlocking
- IP54 rating and military-grade durability for UAE conditions
- Dedicated microSD slot for expanded storage
CONS
- No 5G connectivity, only 4G LTE
- Basic 13MP main camera may lack sharp detail
- Low 720p display resolution
- Lacks NFC support for mobile payments
- No stereo speakers
Realme Narzo 90X Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme Narzo 90X Price in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 549. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme Narzo 90X in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 549.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




