- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme Narzo 100 Lite
Realme Narzo 100 Lite
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 14 |
BODY
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (6.55 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| - | eMMC 5.1 |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Features Panorama Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
15W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Frost Silver, Thunder Black |
| Price | About 120 EUR |
TESTS
PROS
- Long-lasting 6300mAh battery ideal for full-day use
- 90Hz refresh rate offers smoother viewing experience
- Side-mounted fingerprint sensor for quick unlocking
- IP54 rating and military-grade durability for UAE conditions
- Dedicated microSD slot for expanded storage
CONS
- No 5G connectivity, only 4G LTE
- Basic 13MP main camera may lack sharp detail
- Low 720p display resolution
- Lacks NFC support for mobile payments
- No stereo speakers
Realme Narzo 100 Lite Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme Narzo 100 Lite Price in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 600. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme Narzo 100 Lite in UAE, Dubai, Sharjah is to Starts from About AED. 600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




