- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme GT 8 Pro
Realme GT 8 Pro


Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2025, October 21 |
BODY
| Dimensions | 161.8 x 76.9 x 8.2 mm (6.37 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 214 g or 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, fiberglass back or silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM), 7000 nits (peak) |
| Size | 6.79 inches, 112.8 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3136 pixels, 19.5:9 ratio (~508 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, 22mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 65mm, (periscope telephoto), 1/1.56", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.88" |
| Features |
Features Ricoh lens, Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR, Dolby Vision, 10-bit LOG |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.4, 24mm (wide) Features Panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR, Dolby Vision |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
120W wired, 120W UFCS, 14.4W PD, 55W PPS, 14.4W QC, 15 min to 50%, 43 min to 100% 50W wireless, 79 min to 100% |
MISC
| Colors | Blue, Green, White |
TESTS
Realme GT 8 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme GT 8 Pro Price in UAE is to Starts from AED. 1,849. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme GT 8 Pro in UAE is to Starts from AED. 1,849.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




