- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme C83
Realme C83
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 06 |
BODY
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (6.55 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions RGB notification (on the back) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 144Hz, 900 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| - | eMMC 5.1 |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video Yes |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
15W wired Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
| Price | About 130 EUR |
TESTS
Realme C83 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme C83 Price in UAE is to Starts from AED. 500. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme C83 in UAE is to Starts from AED. 500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




