- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme C100i
Realme C100i


Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 30 |
BODY
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.4 mm (6.56 x 3.08 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | Panda MN228 or Corning Gorilla Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| - | eMMC 5.1 |
CAMERA
| Main Camera | Single 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 720p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
15W wired, PD, QC Reverse wired |
MISC
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
| Models | RMX5377 |
| Price | About 110 EUR |
TESTS
Realme C100i Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme C100i Price in UAE is to Starts from AED. 400. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme C100i in UAE is to Starts from AED. 400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




