- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Realme 16 Pro
Realme 16 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, January 06 |
BODY
| Dimensions | 162.6 x 77.6 x 7.8 mm (6.40 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, PWM, 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | AGC DT star D+ |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Max (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 200 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, dual-pixel PDAF, OIS 8 MP, 112˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/2.88", 0.61µm Features Panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired, 55W PPS,13.5W PD2.0,10W BC1.2 Reverse wired Bypass Charging |
MISC
| Colors | Gold, Pebble Grey, Orchid Purple |
| Price | About 300 EUR |
TESTS
Offers
-
Buy Realme GT Neo 3 form AMAZON UAE
View Offer
PROS
- Stunning 6.8-inch OLED display with 144Hz refresh rate for immersive visuals.
- Massive 7000 mAh battery with 80W fast charging for all-day power.
- IP68/IP69 and MIL-STD-810H compliance for unmatched durability.
- Powerful 50MP dual camera system for high-quality photos and videos.
- Eco-friendly design with vibrant color options for style-conscious users.
CONS
- No 3.5mm headphone jack, requiring wireless audio solutions.
- No microSD card slot, limiting storage expansion.
- NFC availability is market/region dependent.
- Slightly heavier due to the large battery.
- Not yet officially announced, availability may be delayed.
Realme 16 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Realme 16 Pro Price in UAE is expected to Starts from AED. 1500. The Retail Price of Realme Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Realme 16 Pro in UAE is to Starts from AED. 1500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




