- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo Reno 15c
Oppo Reno 15c
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 158 x 74.8 x 7.8 mm (6.22 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Features Panorama, HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging |
80W wired, 13.5W PD, 33W PPS Reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Blue |
| Models | PMD110 |
TESTS
Oppo Reno 15c Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo Reno 15c Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 1400. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo Reno 15c in UAE is to Starts from AED. 1400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




