- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo Reno 15 Pro Mini
Oppo Reno 15 Pro Mini
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM · Nano-SIM + eSIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 200 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.1, 100˚, 18mm (ultrawide), AF Features Panorama Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging |
80W wired Wireless Reverse wired |
MISC
| Colors | Aurora Blue; other colors |
| Price | About 400 EUR |
TESTS
Oppo Reno 15 Pro Mini Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo Reno 15 Pro Mini Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 2400. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo Reno 15 Pro Mini in UAE is to Starts from AED. 2400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




