- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo K15 Pro
Oppo K15 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 01 |
BODY
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.23 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 200/202/203 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera |
Single 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) Features Panorama Video 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Unspecified |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Charging |
80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Models | PMH110 |
| Price | About 400 EUR |
TESTS
Oppo K15 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo K15 Pro Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 1600. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo K15 Pro in UAE is to Starts from AED. 1600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




