- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo K14
Oppo K14
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (peak) |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Features Panorama Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
45W wired, 33W PPS, 13.5W PD, 37% in 30 min 5W reverse wired |
MISC
| Colors | Crystal Violet, Crystal White |
| Models | CPH2869 |
TESTS
Oppo K14 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo K14 Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 549. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo K14 in UAE is to Starts from AED. 549.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




