- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo Find X9s Pro
Oppo Find X9s Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 LTE |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 21 |
BODY
| Dimensions | 150.5 x 71.7 x 8.4 mm or 8.6 mm |
| Weight | 198 g or 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Immortalis-G925 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 200 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 65mm (telephoto), PDAF, OIS, 2.8x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features |
Features Hasselblad Color Calibration, Hasselblad Ultra HD, XPAN, Master Mode, AI ID photo, LED flash, HDR, panorama Video 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps: gyro-EIS; Dolby Vision HDR, Slow Motion |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.4, 21mm (wide) Features Panorama, HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No (Type-C audio only) |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7025 mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, UFCS |
MISC
| Colors | Wind Rider Blue (Green), Energetic Orange, Native Titanium, Free White |
| Price | About 750 EUR |
TESTS
| Performance |
AnTuTu: 2854496 (v10), 4110112 (v11) GeekBench: 10895 (v6) 3DMark: 7339 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1156 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
PROS
- Stunning LTPO AMOLED display with HDR support
- Flagship-level camera system with Hasselblad tuning
- Massive 7025mAh battery with fast wired/wireless charging
- Premium IP68/IP69 durability for UAE conditions
- Huge storage options up to 1TB with 16GB RAM
CONS
- No 3.5mm headphone jack
- No expandable microSD card slot
- Slightly large size may not suit all users
- USB Type-C 2.0 instead of faster 3.1
- Premium pricing expected
Oppo Find X9s Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo Find X9s Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 3000. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo Find X9s Pro 5G in UAE is to Starts from AED. 3000.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




