- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo Find X9s
Oppo Find X9s
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 LTE 1, 3, 5, 8, 40 |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 75, 77, 78 SA/NSA 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 21 |
BODY
| Dimensions | 156.9 x 73.9 x 7.9 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (typ), 3600 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels (~460 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features |
Features Master Mode,LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS; OIS, HDR |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.4, 90˚(wide) Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS; OIS, HDR |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No (Type-C audio only) |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7025 mAh |
| Charging | 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD |
MISC
| Colors | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
| Price | CPH2873 |
TESTS
PROS
- Stunning LTPO AMOLED display with HDR support
- Flagship-level camera system with Hasselblad tuning
- Massive 7025mAh battery with fast wired/wireless charging
- Premium IP68/IP69 durability for UAE conditions
- Huge storage options up to 1TB with 16GB RAM
CONS
- No 3.5mm headphone jack
- No expandable microSD card slot
- Slightly large size may not suit all users
- USB Type-C 2.0 instead of faster 3.1
- Premium pricing expected
Oppo Find X9s Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo Find X9s Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 2500. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo Find X9s 5G in UAE is to Starts from AED. 2500.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




