- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo Find X9 Ultra
Oppo Find X9 Ultra
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 LTE |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 21 |
BODY
| Dimensions | 163.2 x 77.0 x 8.7 mm or 9.1 mm |
| Weight | 235 g or 236 g (8.29 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, eco leather back, |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| - | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| - | Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 16 up to 5 major Android upgrades, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Quad 200 MP, f/1.5, 23mm, 1/1.12", PDAF, OIS 200 MP, f/2.2, 70mm, 1/1.28" (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.5, 230mm, 1/2.75" (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 50 MP, f/2.0, 14mm, 120˚, 1/1.95", PDAF |
| Features |
Features Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama Video 8k@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; Dolby Vision HDR, 10‑bit video |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.4, 21mm, 1/2.75", PDAF Features Panorama, HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7050 mAh |
| Charging |
100W wired, 18W PD, 18W QC, 55W PPS 50W wireless 10W reverse wireless |
MISC
| Colors | Tundra Umber, Canyon Orange, Polar Glacier |
| Models | CPH2841, PMA110 |
| Price | About 1700 EUR |
TESTS
| Performance |
AnTuTu: 2854496 (v10), 4110112 (v11) GeekBench: 10895 (v6) 3DMark: 7339 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1156 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
PROS
- Stunning LTPO AMOLED display with HDR support
- Flagship-level camera system with Hasselblad tuning
- Massive 7025mAh battery with fast wired/wireless charging
- Premium IP68/IP69 durability for UAE conditions
- Huge storage options up to 1TB with 16GB RAM
CONS
- No 3.5mm headphone jack
- No expandable microSD card slot
- Slightly large size may not suit all users
- USB Type-C 2.0 instead of faster 3.1
- Premium pricing expected
Oppo Find X9 Ultra Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo Find X9 Ultra Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 7000. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo Find X9 Ultra in UAE is to Starts from AED. 7000.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




