- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Oppo F33
Oppo F33


Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 15 |
BODY
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8 mm (6.23 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~397 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass DT-STAR D+ |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6360 Max (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| - | UFS 2.2 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera |
Single 16 MP, f/2.4, (wide) Features Panorama Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired, 33W PPS, 13.5W PD 10W reverse wired |
MISC
| Colors | Pearl White, Forest Green |
| Models | CPH2777 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| Price | About 290 EUR |
TESTS
PROS
- Premium and stylish design
- Good battery backup
- Fast charging support
- Smooth daily performance
- User-friendly camera features
CONS
- Not a flagship performance phone
- Camera may struggle in low light
- Gaming performance may be average
- No confirmed UAE price yet
- Final specs may vary by region
Oppo F33 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Oppo F33 Price in Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from AED. 1200. The Retail Price of Oppo Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Oppo F33 in UAE is to Starts from AED. 1200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




