- Home
- All Products
- Mobile Phones
- OnePlus Nord CE 6 Lite
OnePlus Nord CE 6 Lite
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | Dust tight and water resistant |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| - | UFS |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features |
Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera |
Single 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.0", 1.0µm Features Panorama Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 7000 mAh |
| Charging | Black; other colors |
MISC
| Colors | Quick Silver, Fresh Mint, Pitch Black |
TESTS
PROS
- Stunning 144Hz AMOLED display for smooth visuals.
- Powerful Snapdragon 8s Gen 3 for seamless performance.
- Eco-friendly design with sustainable materials.
- High-capacity battery with 80W fast charging.
- Advanced 50 MP camera system for vibrant photos.
CONS
- No 3.5mm headphone jack.
- No expandable storage via card slot.
- USB Type-C 2.0 instead of 3.0.
- Not yet officially announced.
- Limited color options compared to competitors.
OnePlus Nord CE 6 Lite Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
OnePlus Nord CE 6 Lite Price in UAE is expected to Starts from about AED. 600. The Retail Price of OnePlus Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of OnePlus Nord CE 6 Lite in UAE is to Starts from about AED. 600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




