- Home
- All Products
- Mobile Phones
- OnePlus Nord CE 6
OnePlus Nord CE 6
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, May 07 |
BODY
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 144Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
MEMORY
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.1", 0.7µm Features Panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 8000 mAh |
| Charging |
80W wired, 55W PPS, 13.5W PD 27W reverse wired Bypass charging |
MISC
| Colors | Pitch Black, Lunar Pearl, Blue |
| Price | About 270 EUR |
TESTS
PROS
- Stunning 144Hz AMOLED display for smooth visuals.
- Powerful Snapdragon 8s Gen 3 for seamless performance.
- Eco-friendly design with sustainable materials.
- High-capacity battery with 80W fast charging.
- Advanced 50 MP camera system for vibrant photos.
CONS
- No 3.5mm headphone jack.
- No expandable storage via card slot.
- USB Type-C 2.0 instead of 3.0.
- Not yet officially announced.
- Limited color options compared to competitors.
OnePlus Nord CE 6 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
OnePlus Nord CE 6 Price in UAE is expected to Starts from about AED. 1100. The Retail Price of OnePlus Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of OnePlus Nord CE 6 in UAE is to Starts from about AED. 1100.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




