- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Nothing Phone (4a) Pro
Nothing Phone (4a) Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 05 |
BODY
| Dimensions | 163.7 x 76.6 x 8 mm (6.44 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Manufacturer-rated water-resistant (up to 25cm for 20 min) 137 individually addressable mini-LEDs Aircraft-grade aluminium unibody |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 117.8 cm2 (~93.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| - | Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 16, Nothing OS 4.1, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.9, 80mm (periscope telephoto), 1/2.75", 0.64µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features |
Features LED flash, panorama, Ultra XDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR, Ultra XDR |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.42", 0.64µm Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 5080 mAh - International |
| Charging |
50W wired, 50% in 22 min, 100% in 64 min 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Silver, Pink |
| Models | A069P |
| Price | About 480 EUR |
TESTS
Nothing Phone (4a) Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Nothing Phone (4a) Pro Price in UAE is expected to Starts from AED. 2000. The Retail Price of Nothing Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Nothing Phone (4a) Pro in UAE is expected to Starts from AED. 2000.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




