- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Motorola Moto G Stylus (2026)
Motorola Moto G Stylus (2026)
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 07 |
BODY
| Dimensions | 162.2 x 74.8 x 8.3 mm (6.39 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), silicone polymer (vegan leather) back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| - |
Stylus IP68/IP69 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~444 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| - | UFS 3.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm Features HDR Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 3.5mm jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Type | 5200 mAh, non-removable |
| Charging |
68W wired 15W wireless |
MISC
| Colors | Pantone: Coal Smoke, Lavender Mist |
| Price | About 500 EUR |
TESTS
Motorola Moto G Stylus (2026) Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Motorola Moto G Stylus (2026) Price in UAE is to Starts from AED. 2000. The Retail Price of Motorola Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Motorola Moto G Stylus (2026) in UAE is to Starts from AED. 2000.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




