- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Infinix Note 60 Ultra
Infinix Note 60 Ultra
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 04 |
BODY
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, Gorilla Glass Victus (camera island only) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Active matrix display (on the back) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| - | Ultra HDR support |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| - | UFS |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, dual-pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.9, 80mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, HDR10+ |
| Selfie Camera |
Single 32 MP, f/2.2, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| - | Two-way satellite communication service (provided by Space42's Thuraya product line; requires separate plan and SIM) |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
100W wired, 50% in 18 min, 100% in 48 min 50W wireless 7.5W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging (gaming, navigating) |
MISC
| Colors | Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue |
| Models | X6877 |
TESTS
Infinix Note 60 Ultra Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Phone Specifications
Infinix Note 60 Ultra Price in UAE is to Starts from AED. 1200. The Retail Price of Infinix Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Infinix Note 60 Ultra in UAE is to Starts from AED. 1200.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




