- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Huawei Pura 90 Pro
Huawei Pura 90 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 20 |
BODY
| Dimensions | 157.8 x 74.5 x 8.2 mm (6.21 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 213.5 g (7.55 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Size | 6.6 inches, 105.9 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~459 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030S |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Triple 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 91mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞), OIS, 4x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features |
Features Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Video 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF Features HDR, panorama Video 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| - | BDS Satellite Messaging - China only |
BATTERY
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging |
66W wired 50W wireless Reverse wired 5W reverse wireless |
MISC
| Colors | Black, White, Orange, Pink/Green |
| Models | MLN-AL00 |
| Price | About 690 EUR |
TESTS
Huawei Pura 90 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Huawei Pura 90 Pro Price in UAE is to Starts from AED. 2800. The Retail Price of Huawei Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Huawei Pura 90 Pro in UAE is to Starts from AED. 2800.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




