- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor X80i
Honor X80i
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 01 |
BODY
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm (6.20 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) Drop resistant up to 1.8m |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
CAMERA
| Main Camera | Single 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
BATTERY
| Type | Li-Po 7000 mAh |
| Charging |
45W wired 6W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Models | LNA-AN00 |
| Price | About 250 EUR |
TESTS
Honor X80i Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor X80i Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1049. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor X80i in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1049.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




