- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor Win RT
Honor Win RT
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2025, December 26 |
BODY
| Dimensions | 163.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
Built-in cooling fan IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 185Hz, 5920Hz PWM, HDR Vivid, 6000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| - | Ultra HDR image support |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, (ultrawide) |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasound) |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 10000 mAh |
| Charging |
100W wired 27W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | AAK-AN00 |
| Price | About 330 EUR |
TESTS
Honor Win RT Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor Win RT Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1400. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor Win RT in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1400.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




