- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor Play 80
Honor Play 80
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 01 |
BODY
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features |
Features LED flash Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Type | Li-Po 5300 mAh |
| Charging |
15W wired 2.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Blue, Azure |
TESTS
Honor Play 80 Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor Play 80 Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 339. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor Play 80 in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 339.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




