- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor Play 80 Pro
Honor Play 80 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, April 01 |
BODY
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 111.2 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
PLATFORM
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Li-Po 7000 mAh |
| Charging |
45W wired 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, White, Azure |
| Price | About 270 EUR |
TESTS
Honor Play 80 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor Play 80 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1050. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor Play 80 Pro in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 1050.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




