- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor Play 80 Plus
Honor Play 80 Plus
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2025, May 05 |
BODY
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm (6.45 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM4450-AF Snapdragon 4 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, f/1.8, (wide) |
| Features |
Features LED flash, panorama, HDR Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Po 7500 mAh |
| Charging |
45W wired 7.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | LAB-AN00 |
| Price | About 220 EUR |
TESTS
Honor Play 80 Plus Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor Play 80 Plus Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 600. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor Play 80 Plus in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 600.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




