- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor Play 70C
Honor Play 70C
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH
| Announced | 2026, May 05 |
BODY
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
CAMERA
| Main Camera | Single 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features |
Features LED flash, panorama, HDR Video 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 1080p@30fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Type | Li-Po 5300 mAh |
| Charging |
15W wired 2.5W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, Silver, Green |
| Models | NLA-AL00 |
| Price | About 80 EUR |
TESTS
Honor Play 70C Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor Play 70C Price in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 320. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor Play 70C in UAE, Dubai, Sharjah is expected to Starts from About AED. 320.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




