- Home
- All Products
- Mobile Phones
- Honor 600 Pro
Honor 600 Pro
Price in UAE
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | Not announced yet |
BODY
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 6500 nits (peak) |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
MEMORY
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 200 MP, f/1.8, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features |
Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera |
Single 50 MP, f/2.0, (wide) Features HDR Video 4K, 1080p, gyro-EIS |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| infrared | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass (ultrasound) |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh (International) or 6400 mAh (Europe) |
| Charging |
80W wired 27W reverse wired |
MISC
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Models | VKJ-NX9 |
| Price | About 600 EUR |
TESTS
Offers
-
Buy Realme narzo 50 form AMAZON UAE
View Offer
Honor 600 Pro Price in UAE, Dubai, Sharjah & Full Specifications
Honor 600 Pro Price in UAE is to Starts from AED. 2800. The Retail Price of Honor Mobiles with official warranty is capped by authorized dealers and warranty providers.
- Price of Honor 600 Pro in UAE is to Starts from AED. 2800.
Reviews
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




