- Home
- All Products
- Compare
- Xiaomi Poco X8 Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max, Full Comparison
Xiaomi Poco X8 Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max, Full Comparison
| |
| Price | د.إ1,300.00 د.إ1,800.00 |
| Our Rating | |
| Brand | Xiaomi Xiaomi |
| Category | Mobile Phones Mobile Phones |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G HSPA, LTE, 5G |
LAUNCH
| Announced | 2026, March 17 2026, March 17 |
BODY
| Dimensions | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (6.20 x 2.96 x 0.33 in) 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 201.5 g (7.13 oz) 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| - | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3500 nits (peak) AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3500 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3xX.X GHz Cortex-X4 & 4xX.X GHz Cortex-A720) |
| GPU | Mali-G720 MC8 Immortalis-G925 MC12 |
MEMORY
| Card slot | No No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| - | UFS 4.1 UFS 4.1 |
CAMERA
| Main Camera |
Dual 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Dual 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features |
Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ Features LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Camera |
Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" Video 1080p@30/60fps Single 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" Video 1080p@30/60fps |
SOUND
| Sound |
Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
CONNECTIVITY
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA, MIHC 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA, MIHC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes Yes |
| infrared | |
| Radio | No No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh Si/C Li-Ion 8500 mAh |
| Charging |
100W wired, PD3.0 27W reverse wired 100W wired, PD3.0 27W reverse wired |
MISC
| Colors | Black, White, Mint Green Black, White, Blue |
| Models | 2511FPC34G 2602BPC18G |
| Versions | € 429.90 / £ 359.00 |
| Price | € 309.90 / £ 269.00 |
TESTS
| Performance |
AnTuTu: 2445108 (v10), 2791128 (v11) GeekBench: 8539 (v6) 3DMark: 6229 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1114 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -20.9 LUFS (Excellent) |
|
Disclaimer Note
We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.




